Portal pracy w branży modowej
/ 21 lutego 2024

Jedwab, czyli luksus w Twojej szafie

Jak opuścił sypialnie i trafił na salony?

Jedwab od zawsze kojarzony był z bogactwem, przepychem i luksusem. Materiał ten ma bardzo długą historię, jego początki sięgają starożytności, przez co uznawany jest za symbol mody ponadczasowej. Przez długi czas utożsamiany był bardziej z sypialnią, aniżeli z wyjściowym ubraniem. Dziś przeżywa prawdziwy renesans i coraz więcej polskich marek decyduje się tworzyć z tej szlachetnej tkaniny, ponieważ jest niezwykle uniwersalna i zawsze na topie. Produkty z jedwabiu nierozerwalnie łączą się z nurtem slow fashion, a do ich powstania nie używa się żadnych środków chemicznych. To naturalne włókno zwierzęce, wytwarzane z oprzędzy jedwabnika. Niestety proces ten jest skomplikowany i kosztowny, a w celu uzyskania nienaruszonych kokonów, uśmierca się larwy owada za pomocą pary wodnej. Powstaje jednak coraz więcej rozwiązań ekologicznych, które pozwalają jedwabnikom na wcześniejsze opuszczenie kokonu. Dziś, kiedy sklepowe półki wciąż uginają się od ubrań z syntetycznych materiałów, a konsumenci stają się coraz bardziej świadomi, warto zagłębić się w korzystne właściwości jakie stoją za jedwabną odzieżą. Chociaż nie jest ona tania, to niesie za sobą wiele zalet i warto w nią zainwestować, ponieważ będzie nam służyć latami, nigdy nie wyjdzie z mody i otuli nasze ciało, niczym druga skóra.

“Jedwab wynaleziono po to, aby kobiety mogły w sukniach chodzić nago”

Jest delikatny, zwiewny i miękki, przez co uznawany jest za jedną z najprzyjemniejszych tkanin na świecie. Jedwab nie tylko w arabskim przysłowiu, ale również na co dzień otula nasze ciała po królewsku, a o jego ekskluzywności świadczyć może między innymi fakt, że stanowi on wyłącznie 0,2 procent wśród wszystkich produkowanych materiałów. Historia jedwabiu sięga 3000 roku przed naszą erą i terenów Azji, a jego wykorzystanie ulegało zmianie wraz z upływem czasu. Początkowo Chiny pilnie strzegły tajemnicy sposobu wytwarzania luksusowego materiału, co tylko wpływało na jego większą wartość, jednak finalnie udało się ją wykraść i dziś surowiec produkowany jest nie tylko w Azji, ale również w Europie – we Włoszech, czy nawet w Polsce – w Milanówku.

Jedwab znalazł wykorzystanie nie tylko w przemyśle odzieżowym, ale także używano go do produkcji spadochronów. Nić jedwabna jest cienka, ale można utkać z niej niezwykle gęsty materiał, który ciężko zerwać. Tkanina ta nie powoduje również odgnieceń na skórze, przez co stała się ogromnie popularna w naszych sypialniach jako poszewka na pościel, poduszki, czy materiał na piżamy. Jedwabne koszule nocne w ostatnich czasach zyskały funkcję również ubioru codziennego i wieczorowego, a prekursorką tego stylu była Kate Moss, która wprowadziła bieliźniane sukienki na salony. Dziś odzież z jedwabiu jest prosta, klasyczna i uniwersalna, jednak kiedyś była ona pięknie malowana i bogata we wzory. W kraju była stałym elementem kolekcji Mody Polskiej. To z jedwabiu powstała słynna suknia “Pierrot”, czy apaszki stewardess polskich linii lotniczych LOT. Dziś lokalne marki próbują podbić serca konsumentów jedwabnymi materiałami na nowo, ponieważ z powodu wysokich cen odstraszają one Polaków. Przeciętnie wydajemy na ubrania około 1000 złotych rocznie, co stanowi średnią kwotę sukienki z tej luksusowej tkaniny. Dlaczego więc warto zainwestować w ubrania z tego szlachetnego materiału? Ma on cały szereg zalet, które udowodnią Ci, że posiadanie jakiegoś elementu garderoby z jedwabiu to tzw. “must have”.

Fot. unsplash

Naturalny skarb w twojej szafie. Dlaczego warto wybierać jedwabne ubrania?

Jeśli mamy do wyboru naturalne tkaniny, powinniśmy je wybierać i unikać tych sztucznych. W końcu ubrania nosimy przez cały czas i mają one kontakt z naszym ciałem. Jedwab jest materiałem, który bez wątpienia odpowie na potrzeby najbardziej wymagających klientów, a także alergików, bowiem nie uczula i utrzymuje mikroflorę skóry w równowadze. Spowalnia również procesy starzenia i nawilża skórę, pozwalając oddychać ciału. Ma właściwości termoregulacyjne, co oznacza, że ogrzeje nas zimą równie dobrze co wełniany sweter. Jeżeli więc nie lubicie się z grubymi szalikami, możecie zastąpić je skutecznie jedwabną apaszką. Natomiast latem zapewni chłód, nawet w najgorętsze dni. Dodatkowym atutem jest tutaj fakt, że posiada właściwości higroskopijne i może wchłonąć do 30 procent pary wodnej. Jedwab to również idealna tkanina dla każdej kobiety, która chciałaby ukryć tzw. “boczki”, ponieważ dzięki swojej elastyczności i sprężystości, nie gniecie się i nie odznacza na ciele, nie uwidaczniając tym samym niedoskonałości. To świetny wybór dla osób, które nie lubią się z prasowaniem. Jeżeli więc zakupiłaś jedwabną sukienkę, a pojawiają się na niej zagniecenia, oznaczać to może, że nie jest oryginalnym luksusowym materiałem. Włókno jedwabne jest delikatne, a dzięki lekkiemu połyskowi, zdaje się być jeszcze bardziej majestatyczne. Jako surowiec naturalny nie obciąża dodatkowo organizmu człowieka żadnymi niebezpiecznymi substancjami, jak np. poliester, który uwalnia nanocząsteczki plastiku.

Niestety tak jak każdy kij ma dwa końce, tak i włókno jedwabne musi mieć jakieś wady. Nie stworzono jeszcze bowiem materiału idealnego. Jest wrażliwy na promienie słoneczne, a czas nie jest dla niego łaskawy, ponieważ z wiekiem jest coraz mniej trwały. Kiedy w muzeum podziwiamy stare jedwabne suknie, czy inne elementy garderoby, są one pożółkłe i wyblakłe. Jedwab wymaga stałej pielęgnacji i delikatnego użytkowania, w innym wypadku szybko straci swój piękny wygląd i się niszczy. Nie można prać go w pralce i nie jest odporny na działanie moli i pleśni, w związku z tym decydując się na zakup czegoś jedwabnego, trzeba dbać o to dużo bardziej niż o inne ubrania z szafy.

Polskie marki i jedwab, czyli duet idealny

Lokalne firmy stale udowadniają, że wiedzą jak produkować odpowiedzialnie i z troską o planetę. Właśnie dlatego coraz więcej z nich stawia na stałe kolekcje, proste, uniwersalne i ponadczasowe rozwiązania. Pozwalają klientom bawić się modą. Jedną jedwabną rzecz można zestawić z innymi ubraniami na milion sposobów. Rodzime marki nie gonią za trendami, odchodząc tym samym od fast fashion i wzmożonego konsumpcjonizmu. Chcą by Polacy kupowali rozsądnie i wybierali odzież oraz dodatki z materiałów o najwyższej jakości, które posłużą im przez długie lata. Jedwab to tkanina niezwykle wyjątkowa i luksusowa, bo nie każdy może sobie na nią pozwolić. Jeśli jednak uda Ci się uzbierać już większą sumę na jakiś elegancki element garderoby, apaszkę lub gumkę do włosów, koniecznie sprawdź polskie marki, które stawiają na włókno jedwabne. Poniżej te, które naszym zdaniem zasługują na uwagę, a wszystkie je znajdziesz na Local Brands.

HERSEASONS

Fot. hs-thelabel.com

Jedwab naturalny sprowadzają z Włoch, natomiast cały etap produkcji odbywa się w Polsce w lokalnych szwalniach. Co ciekawe, w ofercie mają stałą kolekcję, w skład której wchodzą sukienki tak skonstruowane, że każda użytkowniczka może je przerobić i interpretować na swój sposób. Możliwość przeobrażania modeli według własnych upodobań i dostosowywanie ich do różnych okazji, jest bez wątpienia istotą marki. Niektóre projekty zostały urozmaicone o odpinaną biżuterię, która może spełniać również inne funkcje, np. jako ozdobne ramiączko. Jedno ubranie dające kobiecie mnóstwo możliwości? Brzmi nieźle! Zastępuje kilka innych rzeczy w szafie i uruchamia wyobraźnię. Herseasons to marka idealna dla kobiet ceniących sobie funkcjonalność i jakość. W swojej ofercie oprócz przepięknych sukienek, mają również bluzki i jedwabne płaszcze!

Lovli Silk

Fot. lovlisilk.com

Firma, która kocha luksus i lubi się nim dzielić ze swoimi klientami, a dzięki skróconemu łańcuchowi dostaw może to robić w przystępnej cenie. Produkują w kraju, natomiast jedwab sprowadzają z Azji, by mieć pewność, że jest najczystszej postaci. W kolekcji Lovli Silk znajdziemy nie tylko ubrania o krojach, które pozwalają na setki różnych stylizacji, ale również poszewki na poduszki, opaski na oczy do spania, czy gumki do włosów. Każdy ich produkt ma swój unikalny numer, a nazwy kolekcji są proste (Noir, Kapsuła 1, Kapsuła 2). Twórcy marki wychodzą z założenia, że mniej znaczy więcej i zgadzamy się z tym w 100 procentach. Ich projekty po prostu chce się nosić.

MOYE

Fot. moyestore.com

Pierwsza polska marka premium na rynku, która zdecydowała się na tworzenie produktów wyłącznie z naturalnego jedwabiu. Łączy ponadczasowość z subtelną kobiecością, a ich projekty zacierają granicę między odzieżą wyjściową, a homewearem. Jedwab sprowadzany jest z włoskich manufaktur w prowincji Como, gdzie powstaje zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej dotyczącymi odpowiedzialnej produkcji względem środowiska. Wszystkie produkty, ale również opakowania, woreczki i branding szyte są natomiast w polskich szwalniach, wspierając tym samym lokalne rzemiosło. W ich asortymencie znajdziemy bieliznę, szlafroki, ubrania, poszewki na poduszki, akcesoria do włosów, a nawet zakładki do książki. W ostatnim czasie w odpowiedzi na pandemię koronawirusa wprowadzili również jedwabne maseczki ochronne. MOYE to nic innego jak wysoka jakość idąca w parze z ponadczasowością, elegancją, ale i komfortem codziennego użytkowania. Ich jedwabne produkty otulają bowiem ciało niczym druga skóra.

REILET

Fot. reiletstories.com

Dosyć młoda marka na polskim rynku, która postawiła na nieprzemijalność i uniwersalność, dlatego właśnie sięgnęła po surowiec jakim jest jedwab. Fasony ich projektów inspirowane są modą lat 90. i powstają z myślą o celebrowaniu kobiecości. Materiały sprowadzane są z Włoch, natomiast cały proces produkcyjny odbywa się w lokalnych, rodzinnych szwalniach. Firma stawia duży nacisk na troskę o środowisko, dlatego nie produkuje masowo i odeszła od sezonowości kolekcji. Stonowane kolory, minimalizm deluxe, przemyślane konstrukcje i stała kolekcja, uzupełniana sukcesywnie o nowe modele. To wszystko definiuje REILET. Na ich stronie znajdziemy między innymi przepiękne kimona, sukienki, bluzki i szorty.

Sine Silk

Fot. sinesilk.com

Polska marka specjalizująca się w jedwabnych apaszkach z naturalnego polskiego jedwabiu w splocie atłasowym. W ich asortymencie znajdziemy również inne akcesoria, jak krawaciki, gumki do włosów oraz maseczki ochronne. Sine Silk sprowadza tkaninę również z Włoch, ale stawia na krajową produkcję w zakładach Jedwab Polski Milanówek. Ponadczasowe apaszki firmy otulają szyję lepiej niż jakikolwiek inny szalik, gwarantując zimą ciepło równe wełnianym dodatkom. Nie są to jednak proste jednokolorowe akcesoria, a wzorzyste tkaniny, które tworzone są za pomocą druku cyfrowego, by zminimalizować zużycie materiału oraz wody. Firma tworzy w duchu slow, przywiązuje dużą wagę do odpowiedzialnej produkcji i dba o środowisko. Ich produkty są uniwersalne i ponadczasowe i powstają z miłości do piękna.